Bourgogne er en vidunderlig region at tale om familie i, da de fleste vinavlere er beslægtede med hinanden. Familiebånd og ensartet tankegang går mærkeligt nok ikke hånd i hånd. I denne smalle dal med gyldne skråninger er der slet ikke tale om ensartede vinstile og -praksisser. På trods af fælles familierødder vil du opdage, at filosofi omkring vindyrkning og vinfremstilling kan være helt forskellig mellem far / mor og søn / datter, og også mellem fætre og kusiner, hvad enten de er nære eller fjerne. Med base i hjertet af Gevrey Chambertin er Claude Dugat og (Bernard) Dugat-Py et fint eksempel på et par fætre, som begge uden diskussion er verdenskendte. Begge går ind for lavinterventions-vinfremstilling, men deres vinstile ender med at være ret forskellige, hvor Claude Dugat ofte fremstår aristokratisk og statelig, og Dugat Py virker stilfuld og sofistikeret.

Nogle forsøger at tilskrive og forklare fætrenes stilistiske forskelle med brugen af stilke. Claude Dugat er en veteran inden for 100 % afstilkning af alle sine vine, mens Bernard Dugat Py gerne beholder stilke (procentdelen varierer afhængigt af årgangsbetingelser og vinmarksprofil, f.eks. færre stilke til hans Charmes Chambertin for at bevare de delikate frugtnuancer). Faktisk løfter inklusion af stilke aromaerne og kan forklare det stilfulde indtryk. Alligevel handler det i sidste ende om den rene, ekstremt høje kvalitet af høstudbyttet, som begge domaines konsekvent leverer, hvilket gør dem i stand til at producere fremragende, uefterlignelige Bourgogner.

For dem, der kan lide at dykke ned i detaljerne, er her et producentoverblik over de uefterlignelige fætre:

 

 

Domaine Claude Dugat Charmes Chambertin Grand Cru-etiket

Domaine Claude Dugat

Grundlagt i 1955, er det 6 hektar store Domaine Claude Dugat drevet af Claude Dugat og hustruen Marie-Thérèse samt deres tre børn, sønnen Bertrand og døtrene Laetitia og Jeanne. Claude Dugat følger principperne for bæredygtig vindyrkning og undgår at bruge herbicider og gødning. Beslutninger i vinmark og ved høst træffes ud fra intuitiv dømmekraft og erfaring. Omodenhed bedømmes ved smag frem for laboratorieanalyser. Claude Dugats udbytte er på niveau med hans naboers, men det er den optimale kontrol over vækstkraften, der gør, at han formår at høste bær, der er halvt så store som naboernes – en afgørende faktor, der bidrager til Claude Dugats koncentrerede, tætte og alligevel aristokratiske stil.

Når det gælder vinfremstilling, tror Claude Dugat på 100 % afstilkning. Gæringen finder sted i betonkar og foregår skånsomt, hvor der udføres punchdowns én til to gange om dagen. Vinene omstikkes derefter til fade til malolaktisk gæring og mindst 12 måneders fadlagring. Til hans Bourgogne-aftapninger bruges udelukkende ældre egetræsfade (1 år gamle), mens hans village-vine lagres på 60 % nye fade og 40 % 1-årige fade. Alle cru-aftapninger lagres på 100 % nye fade. Vinene flaskes derefter uden klaring eller filtrering.

Produktion hos Claude Dugat, med en årlig totalproduktion på gennemsnitligt 2000 kasser

  • Bourgogne Rouge (Vinstokke plantet i landsbyen Gevrey Chambertin)
  • Gevrey Chambertin
  • Gevrey Chambertin 1er Cru (Blend af Craipillot og La Perriere)
  • Gevrey Chambertin 1er Cru Lavaux St Jacques
  • Charmes Chambertin Grand Cru
  • Griotte Chambertin Grand Cru

 

Hvis du længes efter at smage Claude Dugat til en lavere pris, så kig efter Claude Dugat La Gibryotte, en mikro-négociantvirksomhed grundlagt af hans yngre børn. De tilbyder en Bourgogne Rouge, Gevrey Chambertin 1er Cru og Charmes Chambertin Grand Cru.

 

 

Domaine Dugat-Py Charmes Chambertin Grand Cru-etiket

Domaine Dugat-Py

Ligesom Claude Dugat stammer de fra en vinfamilie med mange generationer bag sig. Bernard Dugat-Py grundlagde Domaine Dugat-Py i 1994 og kombinerede sit eget efternavn “Dugat” med sin hustru Jocelynes pigenavn “Py”. De er stærke tilhængere af økologisk vindyrkning og har været certificeret økologiske siden 2003. De investerer massivt i vinmarksarbejdet og har fem fuldtidsansatte til at arbejde i deres 10 hektar vinmarksbesiddelser. Deres marker rummer et væld af gamle vinstokke, der i gennemsnit er over 65 år gamle, hvilket indebærer intensivt og specialiseret manuelt arbejde for at pleje vinstokkene.

Når det gælder vinfremstilling, er Bernard Dugat-Py tilhænger af stilkintegration. Alle hans vine får indflydelse fra stilke, og han varierer procentdelen efter årgang og vinmark. Gæringen foregår i cement- eller trækar, hvor der udføres punchdown og pumpover én gang om dagen. Minimal indgriben i temperaturen gennem hele vinfremstillingsprocessen er i tråd med hans lavinterventionistiske filosofi. Vinene lagres på 100 % nye fade fra og med cru-niveau. Lagringen finder sted i en kælder fra det 12. århundrede, l’Aulmonerie. Dugat-Py har gennem årene erhvervet forskellige vinmarker med gamle vinstokke over hele Bourgogne, selv om deres klare fokus uden tvivl er på Gevrey Chambertin.

Dugat-Py-produktion, samlet årlig produktion på 2.400 til 3.200 kasser

Regional appellation [6.000 – 8.200 flasker]

  • Bourgogne Blanc [500 – 700 flasker]
  • Bourgogne Rouge [3.000 – 4.000 flasker]
  • Bourgogne Cuvée Halinard [2.500 – 3.500 flasker]

Village [12.500 – 16.300 flasker]

  • Gevrey Chambertin VV [3.000 – 4.000 flasker]
  • Gevrey Chambertin Les Evocelles Très VV [1.500 – 2.400 flasker]
  • Gevrey Chambertin Cuvée Coeur de Roy Très VV [4.500 – 5.100 flasker]
  • Meursault Très VV [600 – 900 flasker]
  • Vosne Romanée Très VV [900 – 1.200 flasker]
  • Pommard Très VV [2.000 – 2.700 flasker]
  • Chorey les Beaune Très VV [data ikke tilgængelige]
  • Fixin Clos de Fixey [data ikke tilgængelige]

Premier Cru [6.000 – 8.350 flasker]

  • Gevrey Chambertin 1er Cru VV (Vinstokke fra 1er Cru Fonteny, Corbeaux og Perriere) [1.200 – 1.700 flasker]
  • Gevrey Chambertin 1er Cru La Perriere VV [data ikke tilgængelige]
  • Gevrey Chambertin 1er Cru Les Corbeaux Très VV [data ikke tilgængelige]
  • Gevrey Chambertin 1er Cru Fonteny VV [500 flasker]
  • Gevrey Chambertin 1er Cru Champeaux Très VV [1.200 – 1.800 flasker]
  • Gevrey Chambertin 1er Cru Petite Chapelle VV [1.000 – 1.500 flasker]
  • Gevrey Chambertin 1er Cru Lavaux st Jacques VV [500 – 750 flasker]
  • Chassagne Montrachet 1er Cru Morgeot Très VV [700 – 900 flasker]
  • Pernand Vergelesses 1er Cru Sous Frétille VV [900 – 1.200 flasker]

Grand Cru [4.520 – 5.970 flasker]

  • Mazoyères Chambertin Grand Cru [800 – 1.000 flasker]
  • Charmes Chambertin Grand Cru VV [1.800 – 2.400 flasker]
  • Mazis Chambertin Grand Cru [800 – 1.100 flasker]
  • Chambertin Grand Cru [220 – 270 flasker]
  • Corton Charlemagne Grand Cru VV [900 – 1.200 flasker]

 

Både Claude Dugats og Dugat-Pys årlige produktion er langt mindre end, hvad verden tørster efter. Tag et kig på nogle af Claude Dugats og Dugat Pys aftapninger, som tilbydes på vores multimarkedsplatform.